Šachový klub Vinohrady Brno

Jméno:

Heslo:

Reportáž ze zápasu Vinohrady – Znojmo


Autor: Vlaďka Nováková

27. ledna 2012  15:41


Po vánoční přestávce zavítalo do naší klubovny družstvo Znojma. Zápas začal bez zpoždění, včas dorazil dokonce i mladší z rodinného dua Lamserových, který zpravidla v době zahájení zápasu sedí ještě u snídaně. Před zahájením partií ještě proběhla anketa k hracímu tempu v KP II, kterou vyhlásila STK. Hlasovalo se nakonec nadvakrát, něboť někteří hráči naznali – poté, co přezkoušeli rozhodčí ze znalosti onoho tempa – že se v té „KáPédvojce“ hraje opradu nějak dlouho. Po hlasování se obě družstva pustila konečně do boje.


Ani jednomu z družstev se k tomuto zápasu nepodařilo nastoupit v základu: Znojmo přijelo bez své páté desky (pan Vlk), domácím zase chyběla dvojice Páralových. Tato absence oslabila domácí vůči hostům zejména na 3. - 5. desce, kde byly rozdíly 150 – 200 Elo bodů, na 8. desce měli hosté ještě o dalších 100 Elo bodů navrch, takže papírově měl být zápas zcela v režii hostí. Jenže se nebojuje na papíře, ale na šachovnicích, takže zápas zdaleka tak jednoznačný průběh neměl.

Zhruba po hodině hry se už ocitá v dost podezřele situace domácí pan Vaněk, který má na osmičce pěšce méně a dost pasivní pozici snažící se odolat útoku bílých figur jeho soupeře Davida Voborného. O pěšce méně má i Mira Lamser na dvojce, zato vedle hrající Tomáš si naopak o jednoho pěšce polepšil. Už za půl hodiny ale přichází Tomáš s tím, že asi vezme remízu, protože bude muset vybojovaného pěšce vrátit zpět a ve šložité pozici nevidí cestu k výhře. Na třetí desce bylo tedy uzavřeno příměří, na ostatních deskách se stále bojuje. Krátce před jedenáctou vzdává na osmičce pan Vaněk, neboť materiální převaha bílého nabyla takové síly, které už nebylo možné vzdorovat. Zhruba ve stejné době nabízí remízu na šestce hrající Zdeněk Hlavinka, ale jeho soupeř pan Petlák ji odmíta a hra tedy pokračuje. Po krátké době vítězí Mira Lamser na dvojce poté, co se soupeř chybou v lepší pozici připravil o celou partii. Průběžný stav je tedy 1,5:1,5.

Kolem čtvrt na dvanáct vypadá poměrně nadějně pozice Libora Štursy na sedmičce, který má dámu a čtyři pěšce proti soupeřově věži, střelci a třem pěšcům. Dobře se daří také našemu lídrovi Pepovi Hladíkovi na jedničce, který získal pěšce navíc. Kolem třičtvrtě na dvanáct se Liborova dáma ukazuje jako lepší bojovník než soupeřova věž a střelec. Libor vítězí a dostává nás do vedení 2,5:1,5.

Kolem 12. hodiny přicházejí ke slovu první časové tísně, na první desce však mezitím dochází k uzavření bodového smíru a stav je tak pro domácí stále příznivý – 3:2. Zdeněk Hlavinka na šestce má už sice v tu chvíli splněných 40 tahů, na šachovnici má ale o kvalitu méně. Na čtyřce hraje Víťa Novák poměrně vyrovnanou partii s panem Skřenkem, který byl nucen odmítnout již několikátou nabídku remízy. Časovka v té době už začíná pomalu dotírat i na znojemského Lukáše Mikulů hrajícího na pětce proti Marianu Vargovi. Kolem čtvrt na jednu dochází v rychlém sledu k remíze na čtvrté desce a ke kapitulaci domácího Zdeňka Hlavinky na šestce. Stav je tak najednou vyrovnaný 3,5:3,5 a o výsledku zápasu bude rozhodovat souboj na páté desce. Poté, co oba hráči úspěšně překonávají oboustrannou časovou tíseň, nabízi domáci Marian Varga remízu, soupeř je však odhodlán bojovat a nabídku odmítá. Na páté desce se tak bojuje ještě téměř další hodinu a půl – až kolem půl druhé Marian po nepřesnosti v koncovce prohrává. Popartiová analýza ukázala, že při správné hře bílého by ale partie skončila remízou. Znojmo tedy vyhrává nejtěsnějším možným rozdílem 3,5:4,5. Z mého pohledu by byla celková remíza spravedlivějším výsledkem zápasu, ale na větší dávku toho šachového štěstí si budou muset Vinohrady asi ještě počkat.



Pokud si přejete vložit komentář,
přihlašte se prosím, případně se nejprve zaregistrujte.