Šachový klub Vinohrady Brno

Jméno:

Heslo:

Reportáž – 10. kolo


Autor: Vlaďka Nováková

29. května 2012  09:54


Zápas s Kuřimí začal s mírným zpožděním, neboť někteří hosté tradičně trochu bloudili při hledání naší hrací místnosti. Na počátku panovala v hrací místnosti příjemná atmosféra, kdy vzduchem létaly vtípky tu na jednu, tu na druhou stranu, bylo to takové přátelské pošťuchování se navzájem. Jakmile ale hráči zasedli k šachovnicím, šly veškeré legrácky stranou.


Hostům z Kuřimi chyběli ze základu pánové Číhal a Vitula (7. a 8. deska), domácí nastoupili v základu, tentokrát bez svého úspěšného náhradníka Libora Štursy. Papírové rozdíly na většině šachovnic nebyly nijak výrazné, pouze na druhé desce měli hosté významnou převahu více než 200 Elo bodů.

Zhruba až do půl dvanácté se na všech deskách bojovalo bez výraznějších ztrát na obou stranách, další vývoj jednotlivých partií se v tu chvíli zdál být dosti nejasný. Velmi výrazně se vyjasnilo během následující tři čtvrtě hodiny, ovšem bohužel ne pro domácí. Na šestce hrající Víťa Novák se pokusil otevřít skóre zápasu a nabídl svému soupeři panu Křenovi remízu. Než si soupeř stačil nabídku domácího hráče promyslet, Víťa zjistil, že během této krátké doby přišel Adam Páral na dvojce náhle o kvalitu (dle Adamova pozdějšího vyjádření šlo o oběť kvality) a vedle hrající Tomáš Lamser svou partii dokonce prohrál poté, co podcenil situaci v centru, kdy mu soupeř napadl dámu a současné pohrozil matem – obě tyto hrozby pak už nebylo možné pokrýt. Zápas tedy hned vypadal příznivěji pro hosty, takže pan Křena nabídku, které Víťa možná už vzápětí litoval, rád přijal.

Během následující čtvrt hodiny pak bohužel prohrává také lídr domácích Pepa Hladík na první desce a Zdeněk Hlavinka na osmičce remizuje svou partii s Pavlem Krupicou. Pan Kudla hrající na sedmičce nabízí našemu Marianu Vargovi remízu, Marian se ale rozhodl bojovat odhodlaně dál. Nicméně po 12. hodině došel k závěru, že v partii už není o co bojovat, takže druhou nabídku svého soupeře ke smíru již přijal. Smírně skončila v té době i partie na druhé desce mezi domácím Mirkem Lamserem a panem Košatou. Krátce poté prohrává Adam Páral, jehož obět kvality proti silnějšímu soupeři se ukázala jako nepříliš dobrá investice. Během 45 minut tak skončilo hned sedm partií a hosté mohou být spokojeni, protože už jsou v tuto chvíli vítězi zápasu. Kolem čtvrt na jednu je stav zápasu 2:5 a hraje se pouze poslední partie na čtvrté desce, kde bojuje Standa Páral s panem Mlénským. Přestože výsledek partie už nemohl na celkovém výsledku nic změnit, Standa se rozhodně nevzdával a po urputném boji trvajícím ještě další 1,5 hodiny vybojoval zaslouženou remízu. Hosté tedy zvítězili v poměru 2,5:5,5 a odvážejí si do Kuřimi 3 zápasové body, které jim za dnešní výkon právem náleží.Pokud si přejete vložit komentář,
přihlašte se prosím, případně se nejprve zaregistrujte.