Šachový klub Vinohrady Brno

Jméno:

Heslo:

KP I, 3. kolo - Těsná porážka mrzí: Vinohrady - Universita 3,5:4,5


Autor: Vlaďka Nováková

16. listopadu 2015  13:58


V neděli 15. 11. jsme se v KP I konečně dočkali prvního domácího zápasu, ve kterém jsme změřili síly s brněnskou Universitou. Protože Universita porazila Veselí stejným rozdílem jako my, dal se tušit velmi vyrovnaný zápas, který neměl jednoznačného favorita.


Zápasové sestavy obou družstev tomuto předpokladu dávaly za pravdu - na většině šachovnic byl ratingový rozdíl mezi hráči menší než 50 bodů! Jako první skončily remízami partie na šesté a sedmé šachovnici, nicméně rozhodně nešlo o tzv. "velmistrovské" remízy, nýbrž o remízy vybojované. Náš kapitán Marian Varga ani Adam Páral ale se svými výkony příliš spokojeni nebyli a lakonicky to okomentovali takto: "Hrál jsem jako blb". "Stálo to za ...". V tu chvíli už vypadala poněkud podezřele pozice Michala Sysla na poslední šachovnici a Tomáš Lamser už měl v partii s Davidem Hampelem o pěšce méně, ale zato Martin Hošek na třetí desce získal s Janem Uhmannem kvalitu, takže vývoj zápasu pro nás zatím nevypadal nijak tragicky.

Bohužel právě Martinova partie se následně začala vyvíjet špatným směrem a možná tak trochu předznamenala celý další průběh zápasu. Martin se dostal do časové tísně a nechal postoupit soupeřova pěšce až na b2. Poté byl nucen kvalitu navíc odevzdat a následně - bohužel pro nás - poměrně rychle prohrát. Zanedlouho poté však výhrou na 4. šachovnici kontroval Josef Dirgas a stav byl tedy opět vyrovnaný 2:2. Po chvíli přidal další remízu Pepa Hladík na 2. desce - 2,5:2,5. Ve zbývajících partiích však na 1. a 5. desce máme o pěšce méně a Michal Sysel na poslední desce má pozici K+S+4p proti K+V+2p. Je nám tedy jasné, že konec zápasu jednoduchý nebude. Po dlouhém boji přichází téměř současně od soupeřů nabídky na remízy na 5. a 8. šachovnici. Je nám jasné, že Tomáš s pěšcem méně koncovku rozhodně nevyhraje, takže mu po krátké poradě odkýváme remízu. Po několika minutách přemýšlení přijímá už de facto v závěrečné časové tísni remízu i Michal Sysel. Stav je tedy 3,5:3,5 a hraje se už pouze na první šachovnici, kde doufáme, že se Tomu Mudrovi podaří i s pěšcem méně udržet proti Kyrylu Slepovovi remízu. Nicméně Kyryl je zkušený hráč a vítězství si nenechá utéct.

Prohráváme tedy nejtěsnějším rozdílem 3,5:4,5 a tato těsná prohra po velmi vyrovnaném a bojovném zápase opravdu mrzí. Co chybělo? Možná trochu více šachového štěstí... Je ale potřeba dívat se dopředu. Za 14 dní nás čeká zápas s Jundrovskými Jezdci, jejichž družstvo po třech kolech překvapivě lemuje spodní okraj tabulky. Takže - netruchleme nad porážkou a nalaďme se na vítězství!

Odkaz na článek Davida Cipryse na webu JmŠSVýsledky utkání


 Domácí hráči

Body

Hosté 

 1. 

 Mudra Tomáš

0

1

 Slepov Kyryl

 1. 

 2. 

 Hladík Josef

1/2

1/2

 Kiša Lubomír

 2. 

 3. 

 Hošek Martin

0

1

 Uhmann Jan

 3. 

 4. 

 Dirgas Josef

1

0

 Masařík Jan

 4. 

 5. 

 Lamser Tomáš

1/2

1/2

 Hampel David

 5. 

 6. 

 Páral Adam

1/2

1/2

 Jalůvka Josef

 6. 

 7. 

 Varga Marian

1/2

1/2

 Tvrdý Radovan

 7. 

 8. 

 Sysel Michal

1/2

1/2

 Šebek Jan

 8. 

 Celkově: Domácí

3,5

4,5

 HostéPokud si přejete vložit komentář,
přihlašte se prosím, případně se nejprve zaregistrujte.