Šachový klub Vinohrady Brno

Jméno:

Heslo:

KP I, 6. kolo - Sedmička nám sluší: Lokomotiva D - Vinohrady A 2,5:5,5


Autor: Vlaďka Nováková

24. ledna 2016  13:50


Hned po novém roce čekal naše "A" družstvo důležitý záchranářský duel - naším soupeřem bylo družstvo Lokomotivy s písmenem "D". Slabší z obou lokomotivních družstev zatím zvítězilo jen jednou a se třemi body okupovalo předposlední 11. příčku. Bylo nám jasné, že pokud si to v tabulce nechceme s "lokálkou" vyměnit, musíme v tomto důležitém zápase vyhrát.


Do klubovny Lokomotivy jsem sice mířila především jako rozhodčí prvoligového zápasu Moravské Slavie proti Orlové, ale protože naši začínali o půl hodiny dříve, dorazila jsem už krátce po půl desáté, když pan Novák jako rozhodčí zahajoval zápas. První příjemné překvapení přišlo hned ve chvíli, kdy jsem se rozhlédla po šachovnicích domácích. Wow, oni hrají jen v sedmi? Super! Hned z výkopu jsme tedy vedli 1:0, i když Michal Sysel jel v tomto případě až ze Slavkova na zápas zbytečně. Když jsme se nad počtem domácích pozastavila nahlas, pan Novák mi řekl: "My vás necháme vyhrát." Opáčila jsem: "Proč byste to dělali, potřebujete ty body stejně jako my" a dál jsem to neřešila. Při zahájení zápasu ještě nebyly nastavené digitální hodiny, takže si někteří naši hráči museli poradit sami, aby vůbec mohli začít hrát. Myslela jsem si, že domácí prostě jen zapomněli, ale jak se později ukázalo, asi to bylo trochu jinak...

Já jsem mezitím zahajovala prvoligové utkání, takže jsem začátky bojů našich borců příliš nesledovala. Když jsem se po nějaké době dostala k šachovnicím, zjistila jsem, že Tomáš Mudra na první desce proti Peterovi Zavackému obětoval kvalitu za útok, na ostatních šachovnicích to ještě nijak jednoznačné nebylo. Mezi prvními skončily partie, které dopadly smírně - Víťa Novák remizoval s Adamem Effenbergerem, Pepa Hladík s Jiřím Musilem a na smírném řešení se dohodl i náš kapitán Marian Varga s předsedou Lokomotivy Jiřím Vachkem.

Tomovi Mudrovi se ale jeho oběť za útok vyplatila, Petera Zavackého porazil a poprvé v sezóně tak zvítězil. Snad tato výhra definitivně přetrhne Tomovu smolnou sérii proher a "nakopne" ho k dalším vítězstvím. Vedli jsme tedy 3,5:1,5 a už to vypadalo opravdu nadějně. Další - a tedy vítězný - bod přidal mladší z dua Lamserových Tomáš, který zvítězil s naším bývalým spoluhráčem Karlem Martiškem. Boje pokračovaly tedy už jen na 3. a 4. desce, kde bojovali Petr Žitný s Martinem Hoškem a Libor Diviš s Mirou Lamserem. V té době hráči na 3. desce spotřebovali čas a bylo zapotřebí jim další půlhodinu přidat. Když přivolali rozhodčího pana Nováka, ten si sice vzal hodiny do ruky, ale vzápětí je podal mne s pokynem, abych je nastavila. Chvíli jsem na něj zůstala překvapeně koukat - rozhodčí v KPI neumí nastavit hodiny? Dělá si ze mě srandu? Protože už ale bylo stejně rozhodnuto a zápas zatím probíhal v klidné atmosféře, nechtěla jsem dělat "dusno" a hodiny jsem nastavila. Mira Lamser bohužel poté pokazil koncovku a Lokomotiva tak díky Liboru Divišovi zaznamenala alespoň jednu výhru. Martin Hošek nakonec porazil Petra Žitného a upravil tak celkový výsledek zápasu na 2,5:5,5.

Vyhráli jsme tedy důležitý zápas a v tabulce jsme se sedmi body posunuli na krásné sedmé místo. Od sestupových míst nás ale pořád dělí jen jeden zápasový bod, takže bude potřeba ještě pořádně "máknout". Hned v následujícím kole nás čeká další důležitý zápas proti TJ Znojmo, které je v tabulce pouze dvě místa za námi s odstupem právě onoho pouhého jednoho zápasového bodu. Snad tento zápas - stejně jako s Lokomotivou - dovedeme do vítězného konce.

Odkaz na článek Davida Cipryse na webu JmŠSVýsledky utkání


 Domácí hráči

Body

Hosté 

 1. 

 Zavacký Peter

0

1

 Mudra Tomáš

 1. 

 2. 

 Musil Jiří

1/2

1/2

 Hladík Josef

 2. 

 3. 

 Žitný Petr

0

1

 Hošek Martin

 3. 

 4. 

 Diviš Libor

1

0

 Lamser Miroslav

 4. 

 5. 

 Martišek Karel

0

1

 Lamser Tomáš

 5. 

 6. 

 Effenberger Adam

1/2

1/2

 Novák Vítězslav

 6. 

 7. 

 Vachek Jiří

1/2

1/2

 Varga Marian

 7. 

 8. 

 ---------------------

0k

1k

 Sysel Michal

 8. 

 Celkově: Domácí

2,5

5,5

 HostéFotky
Pokud si přejete vložit komentář,
přihlašte se prosím, případně se nejprve zaregistrujte.