Šachový klub Vinohrady Brno

Jméno:

Heslo:

KP I, 9. kolo - Návrat do sestupové bažiny: Vinohrady A - MKS Vyškov 3:5


Autor: Vlaďka Nováková

11. března 2016  19:42


Pohled na pozici Vinohrad v tabulce po 8. kole nevzbuzoval příliš optimismu. Situace začínala být opravdu vážná. Prohra s Vyškovem by znamenala jednoznačný pád na 9. místo a ani remíza by nám příliš nepomohla. Potřebovali jsme vyhrát. Jenže ani naši soupeři - kteří mají v letošní sezóně úplně jiné než záchranářské "starosti" - se nechtěli vzdát postupových nadějí, takže se daly očekávat tuhé boje...


Jeden nepříjemný zážitek na mě čekal už před zápasem, a to když jsem do naší klubovny dorazila s nově zhotoveným klíčem a marně jsem se snažila zasunout ho do zámku od skříně se šachovým materiálem. Klíč zkrátka odmítal poslušnost. Co vám budu povídat - stát více než půl hodiny před začátkem zápasu před zamčenou skříní, do které se nemůžete dostat, je vážně k vzteku. Co teď? Volám kapitánovi Marianovi, který je ale teprve na cestě a dorazí až za 20 minut. Naštěstí mě zachránil náš poslední klíčník Laďa, který - ač vůbec nehrál a neměl v plánu do klubovny přijít - mi klíč obětavě přinesl.

Horké chvilky kromě mě nejspíš zažil i hráč hostů Tomáš Mouryc, který v minulosti hostoval i za nás. Ten nejprve ze zvyku dorazil k naší bývalé hrací místnosti. Když zjistil, že je zde kadeřnictví, požádal o pomoc svou navigaci. Ta ho však zavedla před jeden z běžných panelových domů. To už bylo Tomášovi opravdu podezřelé a také vzápětí zjistil proč - do navigace totiž místo adresy hrací místnosti zadal adresu bydliště našeho zástupce kapitána Tomáše Lamsera! Tomáš - netuše, že stojí před domem svého dnešního soupeře - nakonec do hrací místnosti šťastně dorazil. Díky tomuto bloudění sem dorazil později než náš Tomáš, ale jeho historka vyvolala všeobecné veselí.

Nejdříve ze všech partií skončily právě partie rodinného dua Lamserových. Mira Lamser vzhledem ke svým nepříliš uspokojivým výkonům v letošní sezóně remízovou nabídku svého soupeře vděčně přijal a smírem se rozešli i oba Tomášové. Tomáš Mouryc, který se nedávno stal podruhé otcem, tak mohl jít dohánět svůj spánkový deficit způsobený nočním pláčem jeho malé dcerky.

Zklamáním byla partie Michala Sysla, který na poslední šachovnici poměrně rychle podlehl Robertu Kudličkovi. Protože Michal měl jako jediný Elově výrazně slabšího soupeře, právě na poslední desce jsme očekávali bod. Bohužel marně - hosté se tak celkem záhy ujali vedení. Náš kapitán Marian Varga remizoval se Zdeňkem Kupčíkem a Adam Páral si dobře poradil s Vlastimilem Rozumkem. Na trojce ale prohrál Josef Dirgas s Jaroslavem Hejným.

Náš lídr Pepa Hladík si sice zpočátku vytvořil proti Štěpánu Seidlovi určitou výhodu, ale Štěpán i přes vlastní časovou tíseň dokázal nepříznivý vývoj partie zvrátit. Situaci na šachovnici postupně srovnal, Pepa se pak ještě nějakou dobu snažil bránit pozici s figurou méně, ale nakonec musel kapitulovat. To byla pro hosty rozhodující výhoda. Výsledek zápasu již byl tedy rozhodnutý - prohrávali jsme 2,5:4,5. Na druhé desce bojoval ještě Martin Hošek s Františkem Kejíkem. Martin hájil pozici s pěšcem méně a bojoval velmi srdnatě a opravdu dlouho. Jeho partie čítající cca 108 tahů byla určitě nejdelší partií kola a pravděpodobně i jednou z nejdelších partií celého ročníku. Martin nakonec uhájil remízu, ale na naší prohře 3:5 to bohužel nic nezměnilo.

Zatímco naše dnešní soupeře může výhra opravdu těšit, protože se díky remíze Lokomotivy C s Hustopečemi dostali opravdu na dostřel postupovým místům, nám přidělala prohra pořádné starosti. Kombinace průběžného 9. místa a našich posledních dvou soupeřů (SK GPOA Znojmo a Lokomotiva C) opravdu nedává moc šancí na záchranu. Věřím, že se o záchranu ještě porveme a třeba se ve Znojmě zadaří...

Odkaz na článek na webu MKS Vyškov s partií Roberta Kudličky

Odkaz na článek Davida Cipryse na webu JmŠSVýsledky utkání


 Domácí hráči

Body

Hosté 

 1. 

 Hladík Josef

0

1

 Seidl Štěpán

 1. 

 2. 

 Hošek Martin

1/2

1/2

 Kejík František

 2. 

 3. 

 Dirgas Josef

0

1

 Hejný Jaroslav

 3. 

 4. 

 Lamser Miroslav

1/2

1/2

 Pech Václav

 4. 

 5. 

 Lamser Tomáš

1/2

1/2

 Mouryc Tomáš

 5. 

 6. 

 Páral Adam

1

0

 Rozumek Vlastimil

 6. 

 7. 

 Varga Marian

1/2

1/2

 Kupčík Zdeněk

 7. 

 8. 

 Sysel Michal

0

1

 Kudlička Robert

 8. 

 Celkově: Domácí

3

5

 HostéPokud si přejete vložit komentář,
přihlašte se prosím, případně se nejprve zaregistrujte.