Šachový klub Vinohrady Brno

Jméno:

Heslo:

KP I, 3. kolo - Nervy drásající zápas přinesl odraz ode dna: Vinohrady A - Jezdci Jundrov B 5:3


Autor: Vlaďka Nováková

21. listopadu 2016  19:34


Ve třetím kole KP I jsme se utkali s jundrovskými Jezdci. Protože my i Jezdci jsme po dvou úvodních kolech bez zápasového bodu lemovali okraj tabulky, bylo zřejmé, že to pro obě družstva bude velmi důležitý zápas. Tak jsme k němu také přistoupili a postavili jsme v podstatě nejsilnější možnou sestavu. Tušili jsme, že pokud Jezdci nepostaví na prvních deskách úderné duo Pisk + Buchníček, mohli bychom mít šanci na bodový zisk.


Když se v neděli ukázalo, že proti nám kromě obou Petrů, které momentálně zaměstnává Mistrovství světa seniorů hrané v Mariánských Lázních, nenastoupí ani Martin Hošek, který za nás ještě v loňské sezóně hostoval, byly šance obou družstev vyrovnané a zápas neměl jednoznačného favorita.

Jako první zaknihovali remízu na páté šachovnici Adam Páral s Evou Pekárkovou. Poté se Michalu Syslovi na šestce podařilo udolat Michala Šípka, který se po prohře vytratil jak pára nad hrncem. Stejně nespokojeně po nějaké době odcházel na trojce hrající Stanislav Staněk. Jeho soupeř Michal Hrabal dojíždí z Jihlavy a dnes na zápas dorazil se čtyřicetiminutovým (!) zpožděním. Celkem rychle se mu ale podařilo získat pěšce a lepší pozici, takže Michalovi dnes nejspíše zabrala cesta na zápas a z něj více času než samotná partie. Pan Staněk byl se svým výkonem natolik nespokojený, že při odchodu prohlásil, že "šachy asi přestane hrát, aby nebyl ostatním pro smích". Myslím, že partie se občas nepovede každému, tak snad to pan Staněk ještě přehodnotí.

Vedeme tedy 2,5:0,5 a na zbývajících deskách to pro nás zatím nikde nevypadá hůř, což nás naplňuje nadějí a optimismem. Skóre se pak dlouho nemění a další zhruba dvě hodiny probíhají urputné boje. Poté zvyšuje naše vedení na 3,5:0,5 na dvojce hrající Pepa Hladík, který si trpělivou hrou vytvořil proti Františku Růžičkovi lepší koncovku, kterou nakonec přetavil v celý bod. Výhra už je tedy blízko a všichni věříme, že ten jeden bod tam někde musí "spadnout".

Hosté ale jako by v tu chvíli začali bít na poplach a řekli si "Teď a nebo nikdy". Krátce po sobě prohrávají na sedmé desce Marian Varga a na osmičce Víťa Novák. Marianův soupeř Oldřich Šípek zápas okomentoval tak, že využil malých slabin, které si v časově tísni Marian vytvořil. Stav je tedy najednou 3,5:2,5 a vývoj zápasu se tak nečekaně dramatizuje.

V tu chvíli se začínám o osud zápasu opravdu bát a s nervy napnutými k prasknutím těkám očima mezi oběma zbývajícími deskami. Sledování zbývajících dvou partií opravdu nebylo nic pro jedince s oslabenou nervovou soustavou. Na první desce právě kvůli absenci tří jundrovských hráčů probíhá poněkud pikantní souboj sourozenců Seidlových (i Tonda hrající dnes za Jundrov hrál v minulosti za Vinohrady) a na šestce hráč hostů Martin Růžička srdnatě vzdoruje ratingově silnějšímu hráči domácích Josefu Dirgasovi. Tato partie nakonec s¨končila remízou, kterou si Martin Růžička za předvedený výkon rozhodně zasloužil. Nejdéle trvající partií je tak sourozenecký souboj na první desce. Tonda se Štěpánem si navzájem nic nedarují, ale naštěstí pro nás se nakonec postupně projevuje Štěpánova převaha a v zápase tak vítězíme 5:3.

Pro hosty jistě zklamání, pro nás velmi důležité tři body. I přes zjevné napětí a důležitost zápasu pro oba týmy ale vše probíhalo v příjemném a přátelském duchu. Pevně věříme, že se nám i Jundrovu podaří získat potřebné body k záchraně a že se za rok nad šachovnicemi v KP I opět potkáme.

Odkaz na článek Davida Cipryse na webu JmŠSVýsledky utkání


 Domácí hráči

Body

Hosté 

 1. 

 Seidl Štěpán

1

0

 Seidl Antonín

 1. 

 2. 

 Hladík Josef

1

0

 Růžička František

 2. 

 3. 

 Hrabal Michal

1

0

 Staněk Stanislav

 3. 

 4. 

 Sysel Michal

1

0

 Šípek Michal

 4. 

 5. 

 Páral Adam

1/2

1/2

 Pekárková Eva

 5. 

 6. 

 Dirgas Josef

1/2

1/2

 Růžička Martin

 6. 

 7. 

 Varga Marian

0

1

 Šípek Oldřich

 7. 

 8. 

 Novák Vítězslav

0

1

 Přibyl Radek

 8. 

 Celkově: Domácí

5

3

 HostéPokud si přejete vložit komentář,
přihlašte se prosím, případně se nejprve zaregistrujte.