Šachový klub Vinohrady Brno

Jméno:

Heslo:

KP I, 5. kolo - Promarněná šance: Vinohrady A - Podlužan Prušánky B 2,5:5,5


Autor: Vlaďka Nováková

14. ledna 2017  17:08


Po dvou výhrách s Jezdci a se Znojmem na nás čekal velmi nebezpečný soupeř - Podlužan Prušánky. Stejně jako proti Jezdcům se nám i tentokrát podařilo dát dohromady poměrně silnou sestavu, takže jsem doufala, že bychom mohli uhrát alespoň remízu. Bez šance jsme rozhodně nebyli, o to víc mrzí, že jsme tu šanci nevyužili.Hosté byli výrazně slabší jen na šesté desce, kde poprvé v sezóně nechali nastoupit Taťánu Šerákovou, ale tuto "slabinu", která - jak se později ukázalo - vůbec slabinou nebyla, vykompenzovali patrně nejsilnější 8. deskou v soutěži - Daliborem Mlénským. Při pohledu na sestavy jsem si říkala, že na 6. a 8. desce to bude 1:1 a zbytek se uvidí. Na ostatních deskách nebyly žádné výrazné ratingové výkyvy, utkání rozhodně bylo hratelné.

První výsledek se zrodil až kolem půl jedné, tedy po 2,5 hodinách zápasu. Naše domácí opora na 2. desce Pepa Hladík si proti soupeři vytvořil dobrou pozici s dvěma pěšci navíc a hodinovým (!) časovým náskokem. V jeho pozici jsme neviděla žádný problém, spíše naopak - čekala jsem jeho brzkou výhru. O to větší bylo moje překvapení, když po chvíli Pepa čelil hrozbě jednotahového matu a ztrátě věže současně. Obojí současně nešlo pokrýt, a tak byl Pepa nucen partii vzdát. Tato Pepova smolná prohra - i soupeř při analýze přiznal, že byl prohraný - jako by předznamenala celý další vývoj zápasu. Od této chvíli šel celý zápas do pr..., pardon do kytek.

Můj předpoklad ohledně výsledků na 6. a 8. šachovnici se bohužel potvrdil jen částečně. Miloš Řezník na poslední desce Daliborovi Mlénskému vzdoroval statečně, ale ratingová převaha jeho soupeře se postupně projevovala a přetavila se v celý bod. Naproti tomu Adam Páral svou ratingovou převahu využít nedokázal, a tak si mohla Taťána Šeráková připsat cennou remízu se silnějším soupeřem. Remízou skončila i partie na 7. šachovnice mezi Josefem Dirgasem a Vladanem Předínským, svou partii bohužel prohrál na čtyřce hrající Michal Sysel, naopak jediné vítězství si připsal na trojce hrající Michal Hrabal proti Jaroslavu Vrtalovi.

Celkový výsledek zápasu je tak 2:4 a hrají už jen na jedničce Štěpán Seidl na jedničce a Tomáš Lamser na pětce. Při pohledu na jejich pozice šeptám Tomovi: "Ty to asi nevyhraješ, co?" Tomáš na to: "A Štěpán nejspíš taky ne." Pomalu se tedy smiřuji s tím, že nejspíš prohrajeme. Tomáš nakonec remizuje, ale Štěpán - pravděpodobně ve snaze partii "zlomit" - nakonec prohrává. Konečný výsledek utkání 2,5:5,5 je tedy nakonec jednoznačnější než samotný průběh zápasu. Nebýt Pepovy smolné prohry a nevyužité Adamovy šance na 6. desce, mohl zápas s Prušánkami skončit i remízou. Ale na kdyby se nehraje a Prušánky si z Vinohrad odvezly tři body za vítězství.

V příštím kole nás čeká Lokomotiva, která je zatím stále bez bodu poslední, tak snad konečně příště budeme bodovat.

Odkaz na článek Davida Cipryse na webu JmŠSVýsledky utkání


 Domácí hráči

Body

Hosté 

 1. 

 Seidl Štěpán

0

1

 Mikeš Jan

 1. 

 2. 

 Hladík Josef

0

1

 Mayer Josef

 2. 

 3. 

 Hrabal Michal

1

0

 Vrtal Jaroslav

 3. 

 4. 

 Sysel Michal

0

1

 Hudaček Josef

 4. 

 5. 

 Lamser Tomáš

1/2

1/2

 Marek Jiří

 5. 

 6. 

 Páral Adam

1/2

1/2

 Šeráková Taťána

 6. 

 7. 

 Dirgas Josef

1/2

1/2

 Předínský Vladan

 7. 

 8. 

 Řezník Miloslav

0

1

 Mlénský Dalibor

 8. 

 Celkově: Domácí

2,5

5,5

 HostéPokud si přejete vložit komentář,
přihlašte se prosím, případně se nejprve zaregistrujte.