Šachový klub Vinohrady Brno

Jméno:

Heslo:

KP I, 9. kolo - Král je mrtev, ať žije král! Vinohrady A - Hustopeče 5,5:2,5


Autor: Vlaďka Nováková

19. března 2017  12:04


Po smolné prohře v Ořechově s našimi konkurenty v boji o záchranu nás v 9. kole čekaly Hustopeče - další těžký soupeř, který má úspěšně nakročeno do 2. lidy a má tudíž zcela jiné, příjemnější starosti než my. My jsme už zoufale potřebovali vyhrát, ovšem výhra proti Hustopečím by se podobala malému (nebo možná spíš velkému) zázraku. Inu, i zázraky se občas dějí...


Obě družstva nastoupila ve velmi silných sestavách. Hosté se svým lídrem Lukášem Kuchynkou byli silnější vepředu, my jsme byli o něco silnější vzadu. Vzhledem k vývoji soutěže byli v roli favorita rozhodně hosté, o to překvapivější byl vývoj celého zápasu.

Kolem půl dvanácté zjišťuji, že na čtyřce hrající Tomáš Lamser má proti Janu Uhmannovi o dva pěšce víc. Naopak naše hostující posila na sedmé desce Martin Pokladník, který už kolem půl jedenácté odmítl soupeřovu nabídku k smíru, má dva pěšce méně. V tu chvíli si říkám, že měl tu remízu vzít, abych o něco později byla ráda, že to neudělal. Krátce po 12. přichází další nabídka remízy - opět ji nabízí soupeř, tentokrát našemu kapitánovi Marianu Vargovi. Když se mě Marian přichází zeptat na názor, protože nic není ještě jasné, jen krčím rameny, a tak Marian v partii pokračuje. I toto rozhodnutí se později ukazuje jako správné. Po asi 10 minutách totiž po hrubé chybě prohrává Martinův soupeř a za dalších 20 minut - také po hrubé chybě - i soupeř našeho kapitána. Nepřijaté remízové nabídky se tak změnily v náš bodový zisk a vedeme už 2:0!

Krátce nato ale prohrává na jedničce náš Pepa Hladík s Lukášem Kuchynkou a soupeři tak snižují na 2:1. Kolem jedné hodiny už přicházejí na řadu nepříjemné časové tísni - v časové tísně je hlavně pan Uhmann na čtvrté desce, který má pěšce méně proti Tomáši Lamserovi, a také naše hostující posila Michal Sysel, který se s pěšcem méně snaží na třetí desce vzdorovat Jarkovi Hejnému. Krátce nato vítězí Mira Lamser nad Vlastimilem Urbanem a stav zápasu je tak už 3:1 v náš prospěch! Takový vývoj zápasu jsme nečekali my ani naši soupeři. Ti si naplno uvědomují, že teď už jim teče do bot, a tak další téměř dvě hodiny na všech zbývajících šachovnicích urputně bojuje. Až krátce před 15. hodinou konečně zdolává domácí Tomáš Lamser Jana Uhmanna a Michal Sysel prohrává na čas s Jarkem Hejným. Stav utkání je 4:2 a hosté by museli obě zbývající partie vyhrát, aby zápas skončil smírně. To se ale neděje, protože Josef Dirgas na šestce poráží Luboše Kuchynku a Michal Hrabal uzavírá smír s Ivanem Markovičem. Celkově tak vítězíme nad silným soupeřem 5,5:2,5! Zatímco našim soupeřům jsme tím poněkud zkomplikovali boj o postup, nás tato jedna výhra ještě rozhodně nezachrání. Nutně potřebujeme bodovat i v příštím zápase proti Kuřimi.

Odkaz na článek Davida Cipryse na webu JmŠSVýsledky utkání


 Domácí hráči

Body

Hosté 

 1. 

 Hladík Josef

0

1

 Kuchynka Lukáš

 1. 

 2. 

 Hrabal Michal

1/2

1/2

 Markovič Ivan

 2. 

 3. 

 Sysel Michal

0

1

 Hejný Jaroslav

 3. 

 4. 

 Lamser Tomáš

1

0

 Uhmann Jan

 4. 

 5. 

 Lamser Miroslav

1

0

 Urban Vlastimil

 5. 

 6. 

 Dirgas Josef

1

0

 Kuchynka Luboš

 6. 

 7. 

 Pokladník Martin

1

0

 Šedý Ctirad

 7. 

 8. 

 Varga Marian

1

0

 Jurák Stanislav

 8. 

 Celkově: Domácí

5,5

2,5

 HostéPokud si přejete vložit komentář,
přihlašte se prosím, případně se nejprve zaregistrujte.